Mateusz Lewandowski: Muzeum w Gostyninie

Mateusz Lewandowski: Muzeum w Gostyninie

Czy w Gostyninie może powstać muzeum? Zadaję sobie to pytanie od dawna. Jeszcze przed studiami historycznymi, będąc uczniem gostynińskiej podstawówki, kiedy zaczynałem interesować się historią, marzyła mi się taka oferta kulturalna w naszym mieście, jak właśnie muzeum. Uczniowie Gostynina poznają, doświadczają historii i odkrywają przeszłość w muzeach innych miast, podczas szkolnych wycieczek.

Uważam, że Gostynin stać na to, a nawet twierdzę, że powinno tu powstać muzeum. Muzeum regionalne, w moim zamyśle. Mogłoby nazywać się Muzeum Ziemi Gostynińskiej. Swoim zasięgiem obejmowałoby nie tylko dzieje i pamiątki miasta ale także gminy i powiatu. Nie mam tu na myśli sali wystaw, sali z zabytkami, jakiegoś pomieszczenia oddanego na ten cel w MCK lub na Zamku. Jako historyk z pasji i zamiłowania widzę w Gostyninie muzeum będące osobnym obiektem, w którym pracę mogłoby znaleźć kilka, kilkanaście osób.

Budynek ten świadczyłby ofertę dydaktyczną, kulturalną i naukową. W gostynińskim muzeum mogłyby odbywać się konferencje np. kół naukowych i wszelkich instytucji zajmujących się historią. Odbywałyby się w takim miejscu lekcje historii dla miejskich i gminnych szkół. Do gostynińskiego muzeum zabytki, pamiątki rodzinne, lokalne artefakty mogliby przekazywać mieszkańcy Gostynina i okolicznych gmin, którzy nierzadko nie wiedzą co zrobić ani jak zabezpieczyć źródła historyczne i wszelkie nośniki minionych lat.

Takie muzeum byłoby miejscem pracy dla wielu osób, punktem edukacyjnym regionu i reklamą dla Gostynina.

Mateusz Lewandowski

© 2018 Roman Augustyniak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatnością:

Polityka prywatności

Polityka Cookies


Zostałem poinformowany. Zamknij