To było piękne wydarzenie. Tour de Konstytucja w Gostyninie

To było piękne wydarzenie. Tour de Konstytucja w Gostyninie

We wtorek (9 sierpnia br.) Rynek Miejski w Gostyninie stał się przystankiem ogólnopolskiego „Tour de Konstytucja”. Licznie zgromadzonych na placu przed Ratuszem mieszkańców powitał prowadzący wydarzenie Jarosław Fischbach.

Podczas paneli dyskusyjnych o praworządności, Unii Europejskiej i wolności słowa rozmawiali m.in. prof. Ewa Łętowska - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 2002-2011, dr hab. Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2015-2021 oraz prof. Maciej Mrozowski.

"Ponieważ prawo, to nie jest tylko t,o co napisane ale i to co się dzieje, jak jets stosowane, co się z nim robi. W prawie bardzo często na jego stosowaniu waża takie sytuacje - otóż nigdy nie należy sytuacją doprowadzać do tego, aby prawo deprecjonować" - mówiła prof. Ewa Łętowska.

Przez cały czas zgromadzenia funkcjonowały:
- stolik obywatelski prowadzony przez przedstawicieli Izby Adwokackiej w Płocku, przy którym adwokaci udzielali będą informacji dotyczących Konstytucji i przestrzegania praw obywateli
- stolik Okręgowej Izby Radców Prawnych z Warszawy, przy którym można było porozmawiać o zawodzie radcy prawnego, oraz zdobyć wiedzę na temat działań na rzecz ochrony praw człowieka.

W trakcie spotkania pojawiła się również część artystyczna, której wykonawcą był Tadeusz Woźniak, twórca ponadczasowego utworu "Zegarmistrza światła".

Na zakończenie Robert Hojda twórca projektu zaprosił wszystkich do zrobienia wspólnego zdjęcia ze zwojem Konstytucji RP, a Jarosław Fischabch zachęcał do podpisania listu poparcia zmiany nazwy Rynku Miejskiego w Gostyninie na Skwer Konstytucji.

Tour de Konstytucja organizowana przez fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych to obecnie najważniejsza inicjatywa obywatelska w Polsce. Dociera do dużych miast, ale i małych miasteczek. Promuje wartości konstytucyjne, wartości związane z przystąpieniem do UE i członkostwem w europejskiej wspólnocie. Chodzi o okazanie szacunku tym wszystkim obrońcom konstytucji, którzy mieszkają nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach.

© 2018 Roman Augustyniak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatnością:

Polityka prywatności

Polityka Cookies


Zostałem poinformowany. Zamknij