Z dziećmi o nienawiści. Jak rozpoznawać i radzić sobie z trudnymi emocjami?
Mateusz LewandowskiMateusz Lewandowski
30.01.2019

Z dziećmi o nienawiści. Jak rozpoznawać i radzić sobie z trudnymi emocjami?

Na ostatnich dwóch godzinach wychowawczych rozmawiałem ze swoimi wychowankami o nienawiści. Uczniowie klasy 5 A samodzielnie próbowali wyjaśnić czym jest nienawiść, do czego może ona prowadzić oraz jakie są jej przyczyny i skutki. Na koniec próbowaliśmy wspólnie zaproponować, najlepsze dla ich wieku, reakcje i sposoby przeciwdziałania nienawiści.

Próbując zdefiniować pojęcie uczniowie mówili m.in. „nienawiść czujemy wtedy kiedy życzymy komuś źle”, „wtedy jest nienawiść kiedy jesteśmy wstanie zrobić wszystko.” Uczniowie używając różnych opisów próbowali powiedzieć, że nienawiść jest stanem, uczuciem nieobcym każdemu. Analizując wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Nienawiść” i bazując na wspomnieniach uczniów starałem się razem z dziećmi ułożyć listę przyczyn, które wywołują nienawiść i skutków do których działania przez nią spowodowane mogą doprowadzić.

Uczniowie bez większego kłopotu wskazali do czego może nienawiść doprowadzić. Potrafili także podać przykłady reakcji i ewentualnych zachowań, które możne stosować by chronić siebie i swoich bliskich na nienawiść stosowaną przez innych.

Uczniowie potrzebują rozmowy. Chcą być słuchani. Powinniśmy rozmawiać, wszyscy. Powinniśmy rozmawiać i słuchać się wzajemnie. Lekcje o takiej tematyce będą dalej kontynuowane w mojej klasie. Na lekcji nie zabrakło także rozmowy o bezpieczeństwie podczas nadchodzących ferii.

Mateusz Lewandowski

© 2024 Roman Augustyniak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatnością:

Polityka prywatności

Polityka Cookies


Zostałem poinformowany. Zamknij