Turystyka

 

couple with map in cafe

Gostynin jest miastem o bardzo dużym potencjale turystycznym. Niestety tego potencjału nie wykorzystano do chwili obecnej.  Żyjemy w czasach kiedy to władze danej miejscowości  muszą wyjść z ciekawą ofertą czy propozycją spędzania wolnego czasu a nie czekać aż turysta przypadkiem do niej zajrzy a mieszkańcy pojadą gdzie indziej szukać atrakcji.

Okolice Gostynina bardzo ładne, lasy, jeziora-olbrzymi potencjał. W sąsiedztwie mamy kilkanaście gospodarstw agroturystycznych, w mieście kilka miejsc, gdzie turyści czy przejezdni mogą się zatrzymać.

Inicjatywa dla Gostynina stawia na rozwój turystyki. Należy wykorzystać to co dała nam natura.

Kąpielisko Bratoszewo – należy podjąć działania polegające na zagospodarowaniu terenu przy jeziorze  m.in. poprzez urządzenie plaży (nawiezienie i rozścielenie piasku); rozstawienie stołów piknikowych;  zorganizowanie miejsca do gry w siatkówkę plażową a przy współpracy z przedsiębiorcami należy podjąć próby uruchomienia punktu gastronomicznego czy wypożyczalni sprzętu wodnego.

Zalew – we współpracy z Gminą Gostynin  należy podjąć działania zmierzające do zagospodarowania terenu wokół Zalewu: rozstawienie ławek, koszy na śmieci, pielęgnacja zieleni. W dalszej perspektywie zamontowanie pomostu widokowego/wędkarskiego, utworzenie parku linowego czy placu zabaw  spowoduje, że miejsce to na nowo będzie odwiedzane przez i mieszkańców, i przez turystów.

Jezioro przy Zamku– konieczne jest zagospodarowanie terenu wokół Zamku, zamontowanie pomostu widokowego na jeziorze. Przy współpracy z przedsiębiorcami należy rozważyć uruchomienie wypożyczalni rowerów wodnych, łódek wędkarskich czy rowerów terenowych.

Punkt Informacji Turystycznej– istnieje potrzeba aby w Gostyninie działał profesjonalny punkt informacji turystycznej. Wydział Promocji powinien zostać przeniesiony np. do Zamku albo do oficyny przy Ratuszu, i tam też powinno zostać uruchomione takie centrum. Należałoby również rozważyć  współpracę z PTTK w tym zakresie.

Szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe– ponieważ infrastruktura szlaków jest już bardzo zniszczona istnieje potrzeba kompleksowej jej renowacji. Wskazana jest także budowa kolejnych odcinków ścieżek rowerowych na terenie naszego miasta i w okolicach ponieważ turystyka rowerowa staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularna.

Ogródek jordanowski, siłownia na powietrzu– należy zagospodarować teren przy Miejskim Centrum Kultury poprzez wybudowanie tam placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców i gości odwiedzających nasze okolice.

Imprezy letnie – koncerty pod ratuszem, uroczystości odpustowe związane ze wspomnieniem św. Jakuba, kino letnie, piknik rodzinny, rajdy rowerowe, biegi uliczne, zawody wędkarskie, Gostynin ćwiczy i inne.

Działania promocyjne– Urząd Miasta musi  zwiększyć działania promocyjne: plan miasta, foldery promocyjne, widokówki itp. powinny być ogólnodostępne szczególnie w okresie wakacyjnym. Również zintensyfikowane powinny zostać  kontakty z miastami partnerskimi.

Termy Gostynińskie – Wg władz Gostynina inwestycja pn. „Termy gostynińskie” nadal jest w fazie realizacji w związku z powyższym w chwili obecnej możemy jedynie czekać na jej zakończenie. Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że nie jesteśmy przeciwnikami tego zadania.

IdG otwarta jest na wszelkiego rodzaju inicjatywy i pomysły, które przysłużą się rozwojowi turystyki.

Komentarze