2017.05.26

Modernizacja oczyszczalni ścieków tematem posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu [VIDEO]

gostynin-modernizacja-9

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu radni omawiali temat modernizacji oczyszczalni.

Przypomnijmy, w kwietniu przedstawiciele Inicjatywy dla Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska, Małgorzata Rędzikowska-Mystkowska, Andrzej Robacki i Krzysztof Markus odwiedzili zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w podwarszawskim Konstancinie.

Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, który 2 lata temu zaczął przyjmować wszystkie ścieki płynące gminną kanalizacją.

Symboliczne rozpoczęcie budowy poprzez wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w październiku 2013 roku. Inwestycja została zrealizowana w ekspresowym tempie.

W ramach inwestycji powstało 9 nowych obiektów o łącznej powierzchni zabudowy ponad 2200 m.kw i kubaturze ponad 8600 m sześciennych. Najważniejszy jest budynek techniczny, w którym odbywa się proces mechanicznego oczyszczania ścieków a także odwadniania osadów oraz sekwencyjny, czterokomorowy bioreaktor odpowiedzialny za biologiczne oczyszczanie ścieków.

Dzięki zastosowanym nowoczesnym rozwiązaniom zmodernizowana oczyszczalnia spełnia wszelkie wymogi polskiego i europejskiego prawa.

W czasie posiedzenia Komisji przedstawiciele firmy Saur przedstawili radnym i urzędnikom informacje nt. możliwości realizacji inwestycji obejmującej modernizację gostynińskiej oczyszczalni ścieków w formule PPP, która wg Andrzeja Kruka członka zarządu Saur jest aktualnie najlepszym rozwiązaniem.

Zapytaliśmy o opinie w tej sprawie przedstawicieli IdG.

W naszej ocenie działania dotyczące modernizacji oczyszczalni podjąć należy natomiast ze środków budżetu miasta ta inwestycja nie mas szans na realizację. Nie chcemy obciążać budżetu a zaciągnie kredytów wiąże się z tym, że mogłoby zabraknąć pieniędzy na inne ważne inwestycje, które planujemy wykonać w następnej kadencji. Szacowany koszt modernizacji oczyszczalni to 20-30 milionów. Propozycja Pana Burmistrza dotycząca tzw. projektu hybrydowego czyli połączenia partnerstwa prywatno-publicznego z dotacją unijną zdaje się być na chwilę obecną nierealna ponieważ wstrzymane zostały nabory –powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Robacki.

Tak naprawdę dla nas i dla mieszkańców ważna jest jeszcze kwestia stawek za wodę. Czy i o ile stawki za wodę pójdą w górę? Oczekujemy konkretnych informacji od Pana Burmistrza i prezesa MPK w tym zakresie a także liczymy na to, że przyszła inwestycja – Termy Gostynińskie zostanie uwzględniona w procesie projektowym oczyszczalni – dodała Przewodnicząca Zarządu IdG Agnieszka Korajczyk-Szyperska.

Źródło: Gostynin.info