Gosia .
Okręg 8

M. Rędzikowska- Mystkowska

Okręg nr 8

ul. Browarna, Dybanka, Górna, Kościelna, Kwiatowa, Parkowa, Rynek, Stodólna, Termalna, Zamkowa, Ziemowita, Żabia

Wiek: 39 lat

Wykształcenie: Wyższe

  • I stopień – Administracja Publiczna
  • II stopień – mgr Zarządzania i Marketingu
  • Studia podyplomowe – Zarządzanie Funduszami Strukturalnymi UE

Praca: Własna działalność gospodarcza.

Rodzina: Mąż i dwóch synów w wieku 14 i 11 lat.

Doświadczenie zawodowe:

  • Od 2012 własna działalność gospodarcza.
  • 2008 – 2011 Urząd Gminy Gostynin.
  • 1998 – 2006 Przedstawicielstwo Mitsubishi Electric w Polsce, Warszawa

Kilka słów o sobie:

Od najmłodszych lat związana jestem z Gostyninem. Obserwując aktualną sytuację w mieście postanowiłam kandydować do Rady Miasta. Zależy mi na mieście w którym żyję, pracuję i w którym wychowują się moje dzieci. Chcę przyczynić się do poprawy wizerunku miasta i stworzyć perspektywę dla lepszego życia mieszkańców.

Gostynin jest miastem z potencjałem i ludźmi, którzy mogą i powinni działać dla jego rozwoju.

Propozycje zmian:

Plac zabaw.

W ogólnodostępnym miejscu na terenie miasta np. w okolicach basenu powinien powstać jeden duży plac zabaw. Z miejscem aktywności dla maluchów jak i dla starszaków oraz ławeczkami dla opiekunów. Powinien on być usytuowany w bezpiecznej odległości od ruchliwej drogi, a w jego sąsiedztwie winien znaleźć się parking oraz stojaki dla rowerów.

Ścieżki rowerowe, stojaki na rowery oraz trasy do nordic walking.

W ostatnim czasie coraz więcej mieszkańców naszego miasta spędza wolny czas na świeżym powietrzu. Popularne jest chodzenie z kijkami czy jazda na rowerach. Te drugie służą także jako środek transportu codziennego użytku. Niestety istnieje stosunkowo niewielka infrastruktura w postaci ścieżek rowerowych, oraz brak miejsc na pozostawienie zabezpieczonych rowerów. Nie wspominając o wyznaczonych trasach do nornic wal king.

Niezbędna jest budowa nowych dróg rowerowych, ustawienie stojaków w okolicach centrum oraz wyznaczenie tras spacerowych.

Drogi, chodniki i kanalizacja.

Na terenie naszego miasta powstało wiele nowych budynków mieszkalnych, niestety dojazd do części z nich jest bardzo utrudniony, z powodu braku infrastruktury drogowej. Problemem jest również brak kanalizacji. Żyjemy przecież w XXI w, gdzie potrzeby takie jak droga czy wspomniana kanalizacja nie mogą być szczytem marzeń mieszkańców, ale powinny być standardem.

Przykładem gdzie ewidentnie brakuje infrastruktury drogowej jest:

– planowany łącznik między ulicą Dybanka a ulicą Wspólną,

– ulice : Małkowskiego, Wittek, Honorowych Dawców Krwi, Hubalczyków, Gerwatowskiego z których codziennie korzysta wielu pieszych jak i zmotoryzowanych mieszańców miasta.

Aby zbytnio nie obciążać budżetu miasta należy zastanowić się nad wykorzystaniem do budowy dróg nowych tańszych technologii np. nawierzchni betonowych.

 Przejścia dla pieszych.

Zapewnienie bezpieczniejszych przejść dla pieszych poprzez modernizację istniejących.(np. instalacja sygnalizacji świetlnej, doświetlenie przejść, podwyższenie całego przejścia bądź systematyczne ich malowanie). Niektóre przejścia dla pieszych są szczególnie niebezpieczne. Jako przykład mogą posłużyć skrzyżowania ulic:

1. Legionów Polskich z 3 –go Maja oraz Legionów Polskich z Kościuszki.

2. Dybanka z 3-go Maja.

Oraz przejścia dla pieszych:

– na wysokości przychodni Arion (stary szpital),

– za przychodnią Medicus na ulicy Armii Krajowej,

– na wysokości „domu nauczyciela”

Korzystają z nich w dużej mierze dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej. Są to miejsca bardzo niebezpieczne w których niestety dochodzi do wypadków.

Należy więc podjąć działania żeby te przejścia stały się bezpieczne.

Kolejnym problemem są przejścia z parku przy ulicy Rynek, chodniki usytuowane są niżej niż asfalt, tworząc w ten sposób kilkucentymetrowy stopień . Stanowi to zagrożenie dla osób starszych, zdarzały się przypadki potknięć i upadków na jezdnię. Należy zniwelować uskok ewentualnie oznaczyć go, tak aby nie dochodziło do incydentów.

 Miejsca parkingowe w rynku.

 Zbyt mało miejsc parkingowych w ścisłym centrum miasta, dodatkowo ograniczanych w sezonie letnim przez ustawianą estradę.

Doraźnym pomysłem poprawiającym sytuacje mogłoby być przeorganizowanie miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Rynek po stronie Urzędu Miasta. Samochody mogłyby być ustawiane po skosie. Dzięki temu powstało by kilka nowych miejsc parkingowych.

Kolejne miejsca mogłyby powstać na ulicy Stodólnej, która jest ulicą jednokierunkową i jeden pas ruchu jest wystarczający do utrzymania przejezdności.

 Rozładunek tirów przy Polo Markecie w okolicach ulicy Stodólnej.

Droga za wspomnianym sklepem jest notorycznie zastawiana przez tiry dostarczające towar do sklepu. Samochód zatrzymuje się ma środku drogi całkowicie ją torując. Sklep ma wprawdzie rampę lecz brak dobrego podjazdu pod nią i częściowe jej zabudowanie powoduje wspomniane utrudnienia.

Należy doprowadzić do udrożnienia tego przejazdu w gestii sklepu pozostawiając dostosowanie rampy.

 Utrudniony wyjazd z ulicy Stodólnej.

Na skrzyżowaniu ul. Stodólnej z Dmowskiego należałoby umieścić lustro drogowe. Samochody ustawione na ulicy przed Polo Marketem bardzo ograniczają widoczność, sprawiając wyjazd z ul. Stodólnej bardzo niebezpiecznym.

 Miejsca przeznaczone do parkowania do 20 minut.

Kolejną kwestią jest zorganizowanie tzw. zatoczek postoju krótkoterminowego. Gdzie będzie można postawić samochód np. w celu wyładowania towaru. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w centrum miasta notorycznie napotykają na problem braku miejsc postojowych. Należy więc wydzielić po jednym specjalnie oznaczonym miejscu w ciągach handlowych.

 Miejsca pracy.

Dzięki utworzeniu strefy ekonomicznej powstaną nowe firmy i miejsca pracy.

Kolejne możliwości pojawiają się przy aktywizacji czy rozbudowie bazy turystycznej.

W sezonie letnim należało by pomyśleć o zapewnieniu informacji turystycznej, organizacji letnich imprez, festiwali i konkursów zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

 Imprezy miejskie/ festyny.

Czy ścisłe centrum miasta jest naprawdę dobrym rozwiązaniem na organizowanie imprez okolicznościowych?

Po pierwsze ogranicza się miejsca parkingowe, blokuje się drogi, niszczy się coroczne nasadzenia. Często niestety zdarzają się także podczas tego typu imprez przypadki naruszania porządku przez osoby nietrzeźwe.

Miejskie imprezy powinny być organizowane w okolicy zamku, gdzie przy okazji goście mogli by skorzystać jego oferty.

 Jednoroczne nasadzenia na terenie parku.

Na ternie parku każdej wiosny sadzone są rośliny jednoroczne, powinny one być zastąpione bylinami – roślinami wieloletnimi, które posiadają niemniejsze walory estetyczne.

Z jednej strony byłaby to oszczędność ponieważ ograniczona została by potrzeba corocznego zakupu nowych sadzonek, z drugiej strony rośliny wieloletnie rozrastały się tworząc harmonijną przestrzeń.

 Kosze na śmieci.

Z moich obserwacji wynika, że kosze na śmieci rozmieszczone są nielicznie tylko w okolicy Rynku, w pozostałej części miasta niestety ich brakuje. Niezbędne jest ich umieszczenie przynajmniej przy głównych ulicach.

Dotacja z ministerstwa edukacji na dzieci niepełnosprawne.

Do szkół na terenie miasta uczęszczają dzieci niepełnosprawne, niestety do szkół nie trafia za nimi zwiększona subwencja z Ministerstwa Edukacji Narodowej przewidziana na takie osoby. Jest ona wrzucana do ogólnej puli przewidzianej na oświatę w Gostyninie. Należy przynajmniej część tych funduszy przekazywać do szkoły do której uczęszcza dziecko, aby zapewnić mu niezbędne pod względem edukacyjnym materiały czy sprzęty.

Kształtowanie bezpiecznych przestrzeni:

 Zbyt mała liczba kamer na rynku i ich brak w newralgicznych punktach miasta.

Kamery monitoringu nie obejmują wszystkich zdarzeń w miejscach, w których są zainstalowane. Zdarza się, że następuje jakieś wykroczenie i nie można ustalić jego sprawców ponieważ kamery w tym czasie „patrzyły” w inne miejsce. Należy je skonfigurować tak, aby widoczny był cały obszar monitorowany.

Zapewnienie nocnego oświetlania w mieście na wszystkich ulicach miasta.

Usunięcie zbędnej roślinności (krzaków) gdzie gromadzą się osoby spożywające alkohol.

 Rzeka.

W poprzednich latach miało miejsce czyszczenie koryta rzeki. Jest to bardzo istotna kwestia ze względu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Pamiętamy doskonale jakie skutki wywołały zeszłoroczne opady na terenie miasta i okolic. Swego czasu zagrożone zalaniem było także osiedle na Wspólnej. Obawiano się pęknięcia wałów na zalewie. Pozostawiając zarośnięte koryto rzeki tak jak ma to miejsce w tym roku narażamy się na duże niebezpieczeństwo.

Akcja lekki plecak w Gostyninie.

Przeciążone plecaki są zmorą zarówno dla rodziców jak i ich dzieci. Z powodu braku aktualnych podręczników w szkołach, dzieci zmuszane są do codziennego ich noszenia. Należy niezwłocznie zakupić podręczniki przynajmniej dla szkół podstawowych, tak aby realizacja akcji „lekki plecak” miała odzwierciedlenie w rzeczywistości.”