Sylwia Michalska: Tężnie solankowe

Sylwia Michalska: Tężnie solankowe

Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny, które pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej.

Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w XVII wieku. Z czasem jednak zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania. Inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem zaczęto stosować w różnego typu kuracjach.

Historia tężni solankowych wykorzystywanych w lecznictwie sięga XIX wieku. Pierwsze i największe w Europie konstrukcje tężniowe powstały w Ciechocinku i istnieją do dziś. Ich wysokość wynosi 15,8 m, a łączna długość to 1741,5 m.

W Polsce wciąż przybywa nowych obiektów. Do najbardziej znanych, prócz wspomnianych konstrukcji w Ciechocinku, należą tężnie w Inowrocławiu, Rabce-Zdroju, Konstancinie-Jeziornej, Grudziądzu, Busku-Zdroju, Białce Tatrzańskiej czy Gołdapi. Tężnie, to nie tylko gigantyczne budowle jak np. w Ciechocinku , to również małe ekonomiczne konstrukcje w przystępnej cenie. W ostatnich latach, tężnie solankowe mniejszych rozmiarów powstają w wielu miastach Polski ,które uzdrowiskami nie są np., Łódź, Piła ,Legionowo, Kraków i wiele innych.

Większość z nas styka się na co dzień z zanieczyszczonym powietrzem czy dymem nikotynowym. Żyjemy w warunkach sprzyjającym powstawania wielu schorzeń. Negatywnym oddziaływaniom środowiska na organizm można jednak skutecznie przeciwdziałać. Mikroklimat, który wytwarza się dzięki tężni, zbliżony jest do klimatu, którym możemy cieszyć się podczas wakacji nad morzem. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania.

Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Natomiast wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne. Spacer przy tężniach ma też właściwości relaksacyjne.

Kto powinien korzystać z tężni solankowych?

Wskazania profilaktyczne:

 • dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich

 • dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie

 • dla pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze

 • dla palaczy tytoniu

 • dla osób pracujących głosem

Wskazania lecznicze:

 • przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego

 • alergie, także alergie skóry choroby tarczycy

Przeciwwskazania do korzystania z tężni solankowych:

 • stan świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego

 • choroby nowotworowe

 • ostre choroby przebiegające z podwyższona temperaturą ciała

 • niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi nadwrażliwość na jony zawarte w solance       

Nawet niewielka tężnia solankowa , usytuowana wśród zieleni byłaby wspaniałym miejscem wypoczynkowym dla mieszkańców Gostynina i atrakcją dla turystów. Być może miasto znalazłoby w budżecie środki aby podjąć się takiej inwestycji. Zakup tężni można by było zgłosić w budżecie obywatelskim, jednakże za sugerowaną w nim kwotę można zakupić jedynie tężnię o długości 3 metrów i wysokości 3,65m. Czy będą to dobrze wydane pieniądze? Decyzje powinni podjąć mieszkańcy.

Na poniższych zdjęciach tężnia solankowa o wymiarach 5 m X 1,3m x 3,65m,myślę , że optymalna dla naszego miasta.

Koszt takiej tężni to około 86 tyś zł. Nieco więcej niż przewiduje budżet obywatelski.

Chciałabym poznać zdanie mieszkańców odnośnie tego tematu, sugestie i propozycje.

Sylwia Michalska

© 2018 Roman Augustyniak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatnością:

Polityka prywatności

Polityka Cookies


Zostałem poinformowany. Zamknij